RUSZYŁA 8. EDYCJA BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Przed nami kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Projekty można zgłaszać w terminie od 1 grudnia 2020 roku do 25 stycznia 2021 roku. Swój projekt może zgłosić każdy, bez względu na wiek. Nie trzeba być również zameldowanym w Warszawie. 

„Budżet obywatelski jest dla nas bardzo ważny, ponieważ zależy nam, aby mieszkańcy współdecydowali o Warszawie, zgłaszali swoje pomysły i zagłosowali, na co przeznaczyć ponad 93,5 mln zł w 2022 r. Wierzymy, że zdecydują oni rozważnie – w poprzedniej edycji oddano ponad 100 tys. głosów, co pokazuje, że warszawiacy chcą współtworzyć Warszawę i wyznaczać kierunki jej rozwoju. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, co należy zmienić lub poprawić w naszym mieście” - powiedziała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, dodając, że miasto liczy na kreatywność warszawiaków i ich niesłabnące zaangażowanie. 

W tym roku dokładnie tak samo, jak w latach ubiegłych będzie można zgłaszać tzw. projekty dzielnicowe oraz ogólnomiejskie. Pomysły można zgłaszać albo przez stronę urzędu miasta, albo w formie papierowej. Wypełniony formularz należy przesłać na adres urzędu dzielnicy, której projekt dotyczy. W przypadku projektów ogólnomiejskich papiery należy przesłać na adres Centrum Komunikacji Społecznej. 

Miasto zamierza udzielać merytorycznego wsparcia autorom poszczególnych projektów w kwestii wypełnienia formularza zgłoszeniowego, dopracowania pomysłu lub oszacowania kosztów jego realizacji. Pomoc będzie można uzyskać w czasie tzw. dyżurów konsultacyjnych pracowników Ratusza. Kontakt mailowy i telefoniczny będzie dostępny na stronach miasta. 

Po zakończeniu pierwszego etapu, projekty pozytywnie zweryfikowane zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców Warszawy. Głosować będzie można do 30 czerwca 2021 roku. Ogłoszenie wyników 8.edycji budżetu obywatelskiego zaplanowane zostało na 15 lipca 2021 roku. 

W ramach budżetu obywatelskiego (wcześniej partycypacyjnego), miasto zrealizowało szereg projektów, takich jak place zabaw, miasteczka ruchy drogowego dla najmłodszych, ścianki wspinaczkowe. Doświetlonych zostało kilkaset przejść dla pieszych. Powstały wybiegi dla psów, domki dla bezdomnych kotów i jeży, ścieżki rowerowe. W ramach budżetu organizowane są różnego rodzaju zajęcia dla dzieci, rodziców i seniorów. W ostatnim czasie miasto zrealizowało, m.in. naturalny plac zabaw w Parku Praskim oraz edukacyjny tor rowerowy dla dzieci na Woli.
Magdalena Kuc

1 grudnia 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359353