TAJEMNICA KOTWICY ROZWIKŁANA

Jak informowałyśmy w naszym artykule pt.: „Ciekawe znalezisko”, w nie sprzątanej od lat piwnicy mieszczącej się w budynku przy ulicy Filtrowej 83, znaleziono symbol Polski Walczącej. 

Wysoka na ponad metr stalowa, czarna kotwica została prawdopodobnie wykonana na zlecenie dowódcy sił powstańczych - Antoniego Chruściela, na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. Jest to bardzo prawdopodobna hipoteza, ze względu na fakt, że dokładnie naprzeciwko przy ulicy Filtrowej 68, w czasie wojny mieścił się zakonspirowany lokal, w którym Chruściel podpisał rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ukrywana przez okres PRL-u o mały włos nie uniknęła wywiezienia na złom. Przekazana w ręce zarządu spółdzielni SM „Osiedle Artystów Plastyków”, do której należy kamienica przy Filtrowej 83, przez jednego z mieszkańców, będzie wystawiona na widok publiczny. 

„W poniedziałek przystępujemy do prac mających na celu godne uczczenie odnalezionej po latach, w trakcie prowadzonego remontu - »Kotwicy« - znaku Polski Walczącej. Mamy już miejsce, w którym wykonamy postument z kostki bazaltowej, a na nim obsadzimy naszą „Kotwicę” - mówi pan Dariusz Makieła zarządca nieruchomości. 

O dalszych losach ciekawego znaleziska, będziemy informować na bieżąco.

Magdalena Kuc

17 maja 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 638483