WICHURA ZWALIŁA ZABYTKOWY BUK

Wczoraj przez Warszawę i okolicę przeszły zapowiadane przez meteorologów burze. W Mieście i w okolicach połamanych zostało wiele drzew, wiatr poniszczył również infrastrukturę. 

Niestety Warszawa straciła również jedno z najpiękniejszych drzew. Wichura złamała ogromny buk zwyczajny na terenie Ogrodu Botanicznego UW w Warszawie. To przepiękne, stare drzewo miało wyjątkową, rozłożysta koronę. Długie gałęzie latem przewieszały się aż do ziemi. 

Ze względu na swoją sylwetkę i wielkie rozmiary jest drzewem, które jest spokrewnione z dębem, jest bardzo cenione przez ludzi, zarówno miłośników przyrody jak również leśników. Jest to najliczniej reprezentowany gatunek drzewa w Europie. 

Buk zwyczajny osiągając wiek 200 – 300 lat jet jednym z najbardziej długowiecznych drzew w Polsce, długowiecznością wyraźnie ustępuje w naszym kraju jedynie dębom i lipom. 

Buk w Warszawy należała właśnie do tych najstarszych i najpiękniejszych polskich buków, jego wiek szacuje się na ponad 200 lat. Prawdopodobnie to właśnie on wymieniony został w pierwszym spisie roślin w ogrodzie w 1820 roku. Tuz obok drzewa ułożony był kamień upamiętniający Andrzeja Batko, niegdysiejszego kuratora Ogrodu. Buk przewracając się wspar się właśnie na tym kamieniu. 

- Strata jest ogromna, przyrodnicza i sentymentalna, trudno mi sobie wyobrazić Ogród bez tego monumentalnego Drzewa, takie jednak są nieubłagane prawa przyrody, życie i śmierć są w nie nieodwołalnie wpisane." - napisał Dyrektor Ogrodu Marcin Zych. Wkrótce w tym miejscu posadzony zostanie mały buk, który jest potomkiem tego, który właśnie dziś zakończył swój byt w ogrodzie. Dziś ma dopiero półtora roku, jednak w jakiś sposób będzie kontynuował historie swego poprzednika.


Tomasz Chodorski

12 maja 2020 roku
Wszystkie zdjęcia: Ogrod Botniczny UW
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 354772