"ZAKOTWICZONY" KRĄŻOWNIK 

Krążownik D’Entrecasteaux został zwodowany pod banderą francuską w roku 1899. W czasie I Wojny Światowej brał udział w działaniach wojennych na Morzu Śródziemnym oraz konwojował okręty z Morza Czerwonego na Madagaskar. 

Po zakończeniu wojny został wycofany ze służby i przekształcony w hulk, czyli wycofany z normalnej eksploatacji okręt lub statek, służący do celów pomocniczych w porcie. Okręt pozbawiny został także jednostek napędowych. 

W roku 1927 jednostka zostaje zakupiona przez Polskę z przeznaczeniem na hulk szkolny. Dawny krążownik otrzymuje nową nazwę „Bałtyk”. Po przeprowadzeniu remontu na pokładzie ulokowana Szkołę Specjalistów Morskich. Zakotwiczony w porcie na Oksywiu ORP Bałtyk pełnił również funkcje reprezentacyjne jako okręt flagowy dowódcy polskiej floty. 

Zdobyty19 września 1939 roku, trzy lata później został przeznaczony przez Niemców na złom. 

A jaki ma ta krótka historia jednostki związek ze stolicą ? Po II wojnie światowej jedną z czterech, dwunastotonowych kotwic ORP Bałtyk przewieziono do Warszawy i ustawiono przed Ministerstwem Żeglugi przy ulicy Filtrowej. W 1957 roku nastąpiła zmiana siedziby ministerstwa a dzięki staraniom członków Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK „Rejsy” została przetransportowana na ulicę Solec. 

I tam można podziwiać ją do dzisiaj. Spoczywa po lewej stronie od wejścia do bosmanatu Portu Czerniakowskiego.

Arkadiusz Żołnierczyk

13 maja 2020 roku
Fot. materiały prasowe Ministerstwa Sił Zbrojnych Belgii
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 356743