SZCZĄTKI LUDZKIE NA PRADZE

Podczas prac budowlanych na terenie nieistniejącego Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III , tzw. Toledo, odnaleziono szczątki trzech osób.  

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo) - więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD, powstało z chwilą wejścia wojsk sowieckich na Pragę. Zlokalizowane przy ulicy Ratuszowej 11, obecnie Namysłowska 6, było jednym z najcięższych tego typu więzień   na terenie Warszawy. Przeznaczone dla żołnierzy AK, oraz Narodowych Sił Zbrojnych, słynęło z okrutnych tortur..  Egzekucje wykonywano w specjalny bunkrze, a szczątki zakopywano w rowie na jego terenie. Istniało do 1956 roku. Potem zostało zamienione na zakład karny dla kobiet, który zaczęto nazywać Toledo. W latach siedemdziesiątych budynki rozebrano, a teren przeznaczono pod budowę osiedla.
   
Obszar na którym odnaleziono ludzkie szczątki to niewielki, niezabudowany blokami fragment, przeznaczony przez spółdzielnię mieszkaniową pod budowę parkingu.  

Prowadzone od jakiegoś czasu przez IPN badania map archiwalnych, zdjęć lotniczych, oraz relacje świadków pozwalały przypuszczać, że to  właśnie m.in. w jego obszarze dokonywano pochówków mordowanych na terenie więzienia osób. Robotnikom utwardzającym wymieniony obszar, od samego początku, za zgodą inwestora towarzyszyli – jako obserwatorzy - archeolodzy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.  

Na początku czerwca odnaleziono kilka luźnych ludzkich kości. Kilka dni temu podczas prac natrafiono na zbiorową mogiłę , a w niej na szczątki 3 osób. Brak śladów trumien, oraz sposób ułożenia  szkieletów wskazuje że są to ofiary okresu komunistycznego.   

Pełen zakres prac  na tym terenie zostanie wykonany przez IPN w najbliższych tygodniach .    

Magdalena Kuc     

19 czerwca 2020 rok 
Fot. Instytut Pamięci Narodowej
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609188