ŻYCIE ZADANE... - NOWA WYSTAWA

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w dniu dzisiejszym kardynał Kazimierz Nycz otworzył wystawę „Życie zadane – medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”. Wyzwanie rzucone przez Ojca Świętego „Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki” przyjęło 48 medalierów, których prace możemy oglądać od dziś w muzeum. Artyści swoje uczucia zamknęli w małej formie. Formy medali zobaczymy różne: pojedyncze, dyptyki, tryptyki, dłonie oraz pogrzebacz i fajerki. 

Na wyróżnienie zasługuje kolekcja 27 medali wykonanych przez zmarłego w zeszłym roku Józefa Stasińskiego. Artysta po wyborze kardynała Wojtyły na tron papieski postanowił wykonywać medale upamiętniające każdy rok pontyfikatu Papieża i dzięki temu powstała unikatowa kolekcja modeli annualnych czyli rocznicowych. 

Będąc w muzeum, po obejrzeniu wystawy tymczasowej, warto też zapoznać się z innymi zgromadzonymi tu dziełami sztuki. Możemy zobaczyć m.in. gotycką rzeźbę religijną (np. Pasyjną figurę Chrystusa z ok. 1400 r.), dawne malarstwo religijne (np. Francesco Bassano, „Pokłon Pasterzy” z ok. 1575 r.), czy malarstwo polskie XX w. (m.in. Jacka Malczewskiego „Chrystus i Samarytanka” z 1909 r. czy Jana Lebensteina „Apokalipsa” 1986 r.). Szczególnie polecane do zobaczenia są naczynia liturgiczne oraz szaty liturgiczne, wśród których możemy zobaczyć ornat czerwony z herbami ufundowany przez królową Polski Cecylię Renatę żonę króla Władysława 

Wystawę będziemy mogli zobaczyć do dnia 25 października 2020 roku w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1, w godz. 13:00 – 17:00, od wtorku do piątku, oraz między 12 a 16 w sobotę i niedzielę. 

Dorota Wójcik 

5 czerwca 2020 roku 
Fot. Dorota Wójcik
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352980