WINDĄ NA PONIATOSZCZAKA

Jak męczące jest wchodzenie po starych, kamiennych schodach wiaduktu Poniatowskiego wiedzą chyba wszyscy warszawiacy. Miały temu zaradzić plany Ratusza na zrealizowanie ośmiu wind. Podpisano umowę, ale tylko na część projektu. 

Od kilku dni dużo się mówi o kolejnej inwestycji śródmiejskiej. Chodzi o budowę ośmiu wind umożliwiających pasażerom dostęp do przystanków usytuowanych na wiadukcie mostu Poniatowskiego. Właśnie została podpisana umowa z Warszawskim Przedsiębiorstwem Mostowym Mosty Budownictwo. Niestety, ze względów finansowych (niedoszacowanie wartości projektu przez urzędników) będzie możliwe zrealizowanie tylko części zamierzeń. Wybudowane zostaną dwie windy w wieżycach wiaduktu na wysokości ulicy Solec. Prace, o wartości ponad 4,7 mln złotych, powinny zostać zakończone w pierwszej dekadzie sierpnia 2021 roku. 

Nie wiadomo natomiast czy i kiedy zostanie zrealizowanych pozostałych sześć wind, usytuowanych przy dworcu kolejowym Powiśle oraz przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. 

Most Poniatowskiego, jak wszystkie przedwojenne warszawskie przeprawy ma dramatyczną historię. Otwarty w 1913 roku pod nazwą mostu Mikołajewskiego, od imienia panującego wówczas cara Mikołaja II, przez warszawiaków zwany był Trzecim Mostem. Dwa lata później został wysadzony w powietrze przez wycofujących się z miasta Rosjan. Odbudowany po I wojnie światowej (wówczas nadano mu dzisiejsze imię ks. Józefa Poniatowskiego), ponownie został zniszczony, tym razem przez Niemców, 13 września 1944 roku. Był pierwszą stałą przeprawą odtworzoną w Warszawie po II wojnie światowej. Uroczyste otwarcie nastąpiło 22 lipca 1946 roku. Przez trzy lata, do chwili oddania do użytku Mostu Śląsko-Dąbrowskiego, zapewniał jedyną możliwość poprowadzenia na prawą stronę Wisły linii tramwajowej. Oprawa architektoniczna zaproponowana przez Stefana Szyllera w części została zachowana. Daje to miłośnikom historii naszego miasta pretekst do zabawy typu „Znajdź różnicę” podczas spaceru wiaduktem i samym mostem. Do czego serdecznie zapraszamy! 

Andrzej Papliński 

12 czerwca 2020 roku
Fot. Andrzej Papliński
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352767