TU WYTRAWLIŚMY DO KOŃCA!

Nie ma chyba mieszkańca Warszawy, który nie zna upamiętnienia związanego z obroną Warszawy we wrześniu 1939 roku. To Pomnik Barykady Września na ulicy Grójeckiej, niedaleko Opaczewskiej. Pomnik przypominający o bohaterskiej obronie stolicy stoi w miejscu barykady, na której załamały się kolejne ataki. Aż do kapitulacji Warszawy żaden niemiecki żołnierz nie sforsował tej linii oporu. 

To nie jedyna barykada, zamykająca w tamtym czasie dostęp do miasta, uhonorowana w sposób szczególny. Na ulicy Francuskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Zwycięzców, z inicjatywy Fundacji Korpusu Ochotników Specjalistów, w dniu 28 września 2011 odsłonięto inne upamiętnienie. 

Mniej monumentalne, składa się z dwóch tablic oraz zaznaczenia w chodniku przebiegu barykady, która nie została zdobyta do kapitulacji stolicy. Barykada, ustawiona w miejscu, gdzie kończyła się zwarta zabudowa Saskiej Kępy, była jednym z kluczowych elementów sieci umocnień i okopów, jakie zostały przygotowane na początku września 1939. 

Dowódcą odcinka „Saska Kępa” mianowano podpułkownika Stefan Kotowskiego, a sąsiednim odcinkiem „Grochów” dowodził pułkownik Stanisław Sosabowski, późniejszy dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. 

Mimo przeważających sił niemieckich, wszystkie ataki zostały odparte. Najcięższe walki o barykadę toczyły się w dniu 17 września, kiedy to nastąpił frontalny szturm piechoty wspieranej czołgami. Walka trwała wiele godzin, ale niemiecki atak został odparty. 

Nieznana jest liczba żołnierzy, którzy polegli podczas obrony tej reduty. Prowizorycznych pochówków dokonywano na terenie ogrodu przy ulicy Francuskiej 33. 

Upamiętnienie nie należy do tych, które rzucają się w oczy. 

Przechodząc czy przejeżdżając warto zwolnić i pomyśleć o tych, którzy w tym miejscu nie pozwolili we wrześniu 1939 roku wejść do Warszawy niemieckiemu najeźdźcy. 

Arkadiusz Żołnierczyk

15 lipca 2020 roku
Fot. Arkadiusz Żołnierczyk
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 608790