POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

16 SIERPNIA 1944

W nocy z 15 na 16 sierpnia z Puszczy Kampinoskiej wyrusza na Powązki duża, ponad 700-osobowa grupa dobrze uzbrojonych żołnierzy pod dowództwem ppłk. Ludwika Wiktora Konarskiego "Victora". Podczas nocnego marszu część oddziałów gubi się i wraca do puszczy, pozostałe docierają na Powązki i Żoliborz. Oddział rezygnuje jednak z natarcia w kierunku Starego Miasta i wycofuje się na Żoliborz. 

Od rana nieprzyjaciel utrzymuje nękający ostrzał artyleryjski i moździerzowy Starego Miasta. Niemcom udaje się opanować klasztor Kanoniczek przy pl. Teatralnym. Nie udają się próby odbicia budynku. 

Major Mieczysław Chyżyński „Pełka” odpiera silne ataki wroga na gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki z ulic Rybaki i Zakroczymskiej. Niemieckie natarcie na Rynek Starego Miasta załamuje się na zaciekle bronionych barykadach u wlotu ulic Podwale, Piwnej i Świętojańskiej. W nocy bataliony „Czata 49” i „Zośka” podejmują spóźniony o dobę atak mający na celu połączenie z oddziałami idącymi z Kampinosu. Batalion „Czata 49” wypiera Niemców ze Stawek i utrzymuje pozycje przez trzy godziny. Wycofuje się z braku wsparcia od strony Powązek. Natarcie batalionu „Zośka” załamuje się w okolicy Nalewek. Nieprzyjaciel kontynuuje natarcie na północne Śródmieście. 

Żołnierze AL z batalionu "Czwartaków" dokonują śmiałego wypadu na "Czerwony Dom" przy ul. Rybaki. Pozorując atak z jednej strony, podkładają pod budynek od tyłu kilkanaście niewypałów od "krów" i detonują je. Siła wybuchu zawala częściowo budynek. Wielu Niemców ginie, pozostali przy życiu uciekają. 

Koło południa niemieccy pionierzy (saperzy), prawdopodobnie używając mało znanego gazu węglowego ("Tajfun-Gerat"), wysadzają w powietrze pięciopiętrową kamienicę przy ulicy Przejazd. Mieściła się w niej placówka powstańcza. W wysadzonej kamienicy giną dwaj poeci: Tadeusz Gajcy "Topornicki" i Zbigniew Leon Stroiński. Przyjaciele, żołnierze jednego patrolu. 

W Kampinosie, w okolicach Lasek, do Grupy „Kampinos”, dołącza major Alfons Kotowski „Okoń”, dotychczasowy dowódca batalionu „Pięść” wchodzącego w skład Zgrupowania „Radosław”. Został przysłany z rozkazem objęcia dowództwa nad oddziałami w Puszczy Kampinoskiej oraz zorganizowania zaopatrzenia i odsieczy dla walczącej stolicy. 

W Śródmieściu Południowym, 3 czołgi niemieckie atakują od strony Pola Mokotowskiego, wzdłuż Polnej, pozycje batalionu "Golski". Atak zostaje odparty. Jeden czołg zostaje uszkodzony. 

W wyniku zajęcia przez Niemców stacji filtrów zaczyna być odczuwany brak wody. Zgodnie z poleceniem komendanta powstania pułkownika „Montera” oraz delegata na miasto, ludność cywilna i wojsko coraz częściej kopią nowe studnie i ujęcia wody, głównie na podwórzach kamienic. 

Powołany przez Józefa Stalina prosowiecki rząd lubelski PKWN wydaje decyzję o scenariuszu na wypadek zwycięstwa powstania warszawskiego.

Karol Karasiewicz 

3 sieprnia 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 638528