POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

17 SIERPNIA 1944

Nieprzyjaciel prowadzi silny ostrzał Starego Miasta, burząc historyczną zabudowę. Płoną, między innymi, katedra św. Jana, kościół Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście, Ratusz przy placu Teatralnym. Lotnictwo niemieckie bombarduje Rynek Starego Miasta oraz ulice Miodową, Kapucyńską, Hipoteczną. Silny ostrzał artyleryjski sięga gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. 

Po południu na Muranowie niemiecka piechota, wsparta czołgami naciera na zajezdnię tramwajową przy Sierakowskiej, od strony Dworca Gdańskiego i Fortu Traugutta. Zajezdni bronią oddziały podpułkownika Jana Szypowskiego „Leśnika” oraz plutony batalionu „Czata 49”. Powstańcy odpierają kolejne ataki nieprzyjaciela. W godzinach wieczornych, wykorzystując grupę kobiet jako osłonę w charakterze „żywych tarcz”, Niemcy atakują barykadę na Lesznie. Powstańcom udaje się powstrzymać wroga. 

Niemcy podejmują kolejną próbę opanowania północnego Śródmieścia. Nacierają od północy, z ulicy Towarowej, wzdłuż Żelaznej, Waliców, Ciepłej, Rynkowej i Granicznej. Niemcom udaje się opanować koszary policji przy ul. Ciepłej i magazyny żywnościowe firmy „Pluton” przy ul. Grzybowskiej. 

W rejonie placu Starynkiewicza i Dworca Towarowego, nieprzyjaciel prowadzi ostrzał pozycji powstańczych batalionu „Lecha Żelaznego” ze zgrupowania „Chrobry II” w Domu Kolejowym oraz w Dworcu Pocztowym. Powstańcy skutecznie odpierają ataki nieprzyjaciela. 

W godzinach popołudniowych wróg atakuje z Ogrodu Saskiego, w kierunku Królewskiej i Marszałkowskiej. Około godziny 21, dzięki przybyłym w porę posiłkom, powstańcom udaje się odeprzeć Niemców na pozycje wyjściowe. 

W Śródmieściu południowym stałym terenem walk jest rejon Polna – Politechnika – Wspólna, broniony przez bataliony „Golski” i „Zaremba – Piorun”. 

Na Żoliborzu powstańcy odpierają natarcie z gmachu Instytutu Chemicznego w kierunku placu Henkla, ponosząc przy tym dotkliwe straty. 

Na Mokotowie podpułkownik Stanisław Kamiński „Daniel” na rozkaz płk. Antoniego Chruściela „Montera” obsadza rejon Sielc i Sadyby. Powstańcy zajmują na krótko fabrykę Bruhn - Werke przy ul. Belwederskiej. 

Ma to na celu przygotowanie do współdziałania z oddziałami powstańczymi przebijającymi się do Warszawy z Lasów Chojnowskich, z tworzonej tam Grupy „Grzymały” dowodzonej przez podpułkownika Mieczysława Sokołowskiego „Grzymałę”. 

W czasie nalotu, przed swoim domem przy ul. Złotej, na atak serca umiera popularny przedwojenny aktor filmowy i teatralny Franciszek Brodniewicz. 

Karol Karasiewicz 

3 sieprnia 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 638454