WISŁA. GODZINA „W”

Trwają obchody związane z 76. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. 1 sierpnia mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym rejsie po Wiśle dedykowanym powstańcom warszawskim. 

Kilkadziesiąt jednostek pływających przystrojonych w barwy narodowe i symbole Polski Walczącej zgromadziło się na wysokości podzamcza, przy Bulwarze Jana Karskiego i plaży Rusałka, po to by, dokładnie o godzinie 15.45, na znak dany przez komandora rejsu wyruszyć w górę rzeki. 
Popłynęliśmy Rytmanem — drewnianą, płaskodenną łodzią typu bat, która w dawnych czasach przeznaczona była do transportowania piasku. Trasa wiodła w górę rzeki. Przy powstańczych piosenkach mijaliśmy kolejne mosty. Wraz z nami płynęły łodzie żaglowe, kajaki, motorówki, statki wycieczkowe wypełnione po brzegi ludźmi chcącymi w ten niecodzienny sposób oddać hołd walczącej w czasie powstania Warszawie. 

O godzinie 17.00, na wysokości Cypla Czerniakowskiego, nasza flotylla zatrzymała się i minutą ciszy oddała hołd warszawskim powstańcom. Odpalono biało-czerwone race. W nurt Wisły został wrzucony wieniec. Nad naszymi głowami raz po raz przelatywały samoloty. Piloci z Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny, za pomocą parafiny, malowali na niebie symbole Polski Walczącej. Rejs zakończył się spotkaniem jednostek w Porcie Czerniakowskim. 

Rejs – Wisła godzina „W”, który od siedmiu lat aktywizuje całe środowisko wiślane, jest inicjatywą fundacji Rok Rzeki Wisły. Jej misją jest m.in. ochrona dziedzictwa kulturalnego i historycznego dorzecza Wisły, odtworzenie tradycyjnych zawodów i aktywności społeczeństw nadwiślańskich oraz odbudowa tradycji flotylli wiślanej. 

Magdalena Kuc 

2 sierpnia 2020 roku 
Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359862