BALCEREK NA MURALU

Na Targówku Fabrycznym powstał mural przedstawiający Józefa Balcerka – kultową postać z popularnego w latach 80. serialu „Alternatywy 4”. 

Przypominamy. Józef Balcerek p.s. „Ziutek” jest jedynym niezadowolonym z przeprowadzki lokatorem nowo powstałego bloku przy ulicy Alternatywy 4 na Ursynowie. Narzeka, że musi przeprowadzić się z miasta (Targówek), na wiochę (Ursynów). W serialu Balcerka gra Witold Pyrkosz i robi to znakomicie, kreując przesympatyczną postać z półświatka prawego brzegu Wisły. Jego Balcerek pędzi bimber, mówi chrypką i hoduje gołębie, których za żadne skarby nie chce się pozbyć. W scenariuszu do serialu zapisano, że Balcerek mieszka w rozpadającym się domku przy ulicy Mokrej 8. Szkopuł w tym, że kiedy ruszyły zdjęcia przy Mokrej stały już bloki. Postanowiono więc przenieść akcję na ulicę Chemiczną. 

Inicjatorem akcji upamiętniania postać, która na całą Polskę rozsławiła Targówek jest Rada Osiedla Targówek Fabryczny. Mural powstał przy ulicy Naczelnikowskiej 50, niedaleko od ulicy Chemicznej, gdzie były kręcone zdjęcia. Mural przedstawia Balcerka w charakterystycznej czapce, w otoczeniu ukochanych gołębi i mieści się dokładnie na wjeździe do dzielnicy.    

Targówek Fabryczny zawdzięcza swoją nazwę licznym fabrykom, które mieściły się na tym terenie w II połowie XIX wieku.

Magdalena Kuc

26 września 2020 roku
Fot. Piotr Siry
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352973