HAWDALA 
– POŻEGNANIE SZABATU

Kolejny raz w ramach Festiwalu Singera mogliśmy w sobotni wieczór wziąć udział w uroczystości pożegnania Szabatu.
Hawdala z hebrajskiego „oddzielenie”, to obrzęd odprawiany w sobotni wieczór, podkreślający szczególnie wyjątkowość dnia świątecznego – Szabatu, przed rozpoczynającym się dniem powszednim i nowym tygodniem. 

Szabat w religii żydowskiej jest najważniejszym świętem obchodzonym na pamiątkę opisanego w biblii stworzenia świata i ustanowienia przez Boga-Stwórcę siódmego dnia tygodnia, jako dnia odpoczynku – Szabatu. Trwa on od pojawienia się pierwszych gwiazd po zachodzie słońca w piątek, do zachodu słońca w sobotę. 

Uroczystość odbyła się w pięknie odnowionym, lśniącym bielą, zabytkowym wnętrzu synagogi Nożyków. W imieniu fundacji „Szalom”, organizatora XVII Festiwalu Singera przywitała gości Etel Szyc. Następnie, ceremonię prowadził Naczelny Rabin Polski Michael Szudrich. Po zapaleniu specjalnej świecy (plecionej na kształt warkocza, której kilka knotów pali się razem), rabin, śpiewając modlitwę, dokonuje błogosławieństwa wina. Musi być koszerne i czerwone. Następnie błogosławieństwo nad wonnymi ziołami oraz nad światłem. Błogosławieństwo nad światłem ma przypominać o oddzieleniu światłości dnia od ciemności, a wonność ziół, ich zapach ma pocieszać duszę po zakończonym szabacie. 

Po oficjalnej ceremonii rozpoczął się koncert pieśni szabatowych, które śpiewał rabin synagogi warszawskiej Oriel Zaresky, któremu towarzyszyła na fortepianie Julia Marczuk. Pieśni te często mają formę lekkich rytmicznych piosenek, które są muzyczną formą modlitw szabatowych lub psalmów śpiewanych podczas szabatu. Podobnie jak w wierze katolickiej, śpiewanie pieśni przy gitarze, w marszu, na pielgrzymce nie jest niczym gorszącym. Jest po prostu inną formą modlitwy. Dysponujący mocnym głosem, o dobrym brzmieniu, znacznie młodszy od Szudricha, rabin Zareski bardzo spodobał się publiczności i zebrał obfite brawa. 

„Szawua tow”. Tym życzeniem hebrajskim dla wszystkich, które po polsku oznacza – „Dobrego tygodnia”, pani Etel Szyc pożegnała nas na zakończenie spotkania. 

Franciszek Trynka 

2 września 2020 roku 
Fot.  Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 354926