PARK ZACHODNI OTWARTY PO LATACH

Doczekaliśmy się wreszcie otwarcia Parku Zachodniego. Ochoccy urzędnicy mówią, że była to jedna z najtrudniejszych inwestycji, z jaką mieli do czynienia w ciągu wielu lat. Park znajduje się niedaleko od Dworca Zachodniego, u zbiegu Alei Jerozolimskich i Bitwy Warszawskiej. Teren parku, zarośnięty i zaniedbany, przez długi okres będący miejscem spotkań amatorów trunków wyskokowych, został zgłoszony przez mieszkańców Ochoty, do zagospodarowania w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku. Budowa ciągnęła się przez ponad pięć długich i pechowych lat, w trakcie których urzędnicy zmagali się m.in. z bankructwem wykonawcy i brakiem zainteresowania ze strony firm, które mogłyby zakończyć inwestycję. Dopiero pomysł by inwestycję podzielić na etapy spowodował zainteresowanie tematem inwestorów. 

W minioną środę urzędnicy zdemontowali parkan otaczający park: „Po wielu trudach, perypetiach i kryzysach, dziś jest ten dzień. Nie będzie przecinania wstęgi, tylko przecinanie ogrodzenia” - powiedziała Monika Beuth-Lutyk rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Ochota. Park został wyposażony m.in. w siłownię plenerową, wielofunkcyjne boisko, plac zabaw, plac do gry w piłkę. Nie brakuje również małej architektury, czyli ławeczek, na których można sobie odpocząć, oraz huśtawek dla małych i dużych warszawiaków. W środkowej części parku została usypana nieduża górka, która zapewne ucieszy najmłodszych pod warunkiem, że zima w tym roku dopisze. 

Na razie mieszkańcy będą musieli obyć się bez planowanej sezonowej kawiarni. Inwestycja budynku stanęła w martwym punkcie, latem br. ze względu na fakt, że pawilon wybudowany przez pierwotnego wykonawcę nie spełniał norm sanitarnych. Sprawę do prokuratury zgłosili sami urzędnicy. Obecnie budynek został odgrodzony od reszty terenu i przykryty plandekami. Jego los jest przesądzony. 

Na terenie parku w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone dodatkowe prace polegające m.in. na skoszeniu trawy, zamontowaniu lamp solarnych, pojawią się również nowe nasadzenia krzewów, ozdobnych traw i bylin. Nie zabraknie monitoringu, pierwsze kamery patrolujące teren parku zostaną zamontowane w tym roku, kolejne, w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 20121, w następnym. 

Nazwa Park Zachodni została wybrana przez warszawiaków w plebiscycie. Jego obszar porastają klony, robinie akacjowe, dęby, topole i lipy, oraz różnorodne krzewy, co jest pozostałością po dawnych ogródkach działkowych. 

Magdalena Kuc 

23 października 2020 roku 
Fot. Sabina Chyla
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352905