POWĄZKOWSKA KWESTA W CZASACH ZARAZY

W tym roku, jeżeli tylko rząd nie zamknie cmentarzy na Wszystkich świętych, kwesta powązkowska odbędzie się w sposób tradycyjny. Datki będzie można wrzucać także do e-skarbonki. 

Jak co roku znani i lubiani przedstawiciele ze świata sztuki, kultury i nauki, będą kwestować na rzecz Cmentarza Powązkowskiego. Spotkamy ich przy bramach i w alejkach nekropolii. Datki, jak zwykle, będzie można wrzucać do dużych metalowych puszek, w które uzbrojeni będą kwestarze. Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, po raz pierwszy w historii, ze względu na pandemię, umożliwia darczyńcom dokonywanie wpłat również kartami. Towarzyszący aktorom, pisarzom i dziennikarzom wolontariusze z terminalami płatniczymi (będzie ich 10) zostaną rozstawieni w pobliżu bram. Jeśli tegoroczny eksperyment wypali, Komitet zamierza umożliwić warszawiakom korzystanie co roku z tej formy płatności. 

Ze względu na pandemię kwestarzom, nieposiadającym własnych maseczek, zostaną rozdane przyłbice oraz ochronne rękawiczki. 

Cmentarz będzie można wesprzeć w sobotę - 31 października, w sobotę oraz w niedzielę - 1 listopada, od godziny 9. 

Oprócz tego, po raz pierwszy w historii, na portalu zrzutka.pl rusza Internetowa Akcja Powązkowska: 

„Nasza wspólna troska o Stare Powązki pozwala ratować nie tylko zabytki, ale również pamięć o wielkich Warszawiankach i Warszawiakach. Obecnie pandemia uniemożliwi wielu z nas spotkanie z kwestarzami, którzy pomagali zebrać niezbędne środki. Wiemy, że tej jesieni setki osób nie będzie mogło dorzucić się do puszek naszych kwestarzy: znanych artystów, naukowców czy dziennikarzy. Nie pozwól, by to pokrzyżowało dalsze plany ratowania powązkowskich zabytków! Dołącz do pierwszej w historii internetowej Kwesty Powązkowskiej!” - Ogłosił Komitet na swoim profilu w mediach społecznościowych. 

Ponadto w dniu 1 listopada Komitet planuje uruchomić możliwość łatwego przelewu pieniędzy przez internet. 

Po raz pierwszy kwesta na rzecz Starych Powązek odbyła się 1 listopada 1975 roku. Jej inicjatorem był powstały rok wcześniej, z inicjatywy nieżyjącego już pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa, Społeczny Komitet opieki nad Starymi Powązkami. Datki, zbierało wówczas 200 przedstawicieli świata kultury nauki i sztuki. Przeznaczone zostały na renowację popadających w ruinę nagrobków. 

Cmentarz Powązkowski jest jedną z najstarszych warszawskich nekropolii, założony został w 1792 roku i, jak mawiał Jerzy Waldorff, jest panteonem dwustu lat trudnej sławy i chwały Warszawy. Pochowani na nim zostali najwybitniejsi Polacy. 

 Magdalena Kuc 

30 października 2020 roku


Kwestarze z TPW na Cmentarzu Powązkowskim 2019,
Fot. Rafał Krupa (Towarzystwo Przyjaciół Warszawy)
domena publiczna
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352979