LEK NA COVID-19 W WARSZAWIE

Nadzieja dla zakażonych koronawirusem testowana w szpitalu MSWiA na Wołoskiej. W klimice rozpoczęto testy leku Remdesivir. Środek ten stosowany jest przy epidemii SARS i Ebola. 

Zdaniem dr. Rafała Wójtowicza, kierownika Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA, jego zastosowanie w przypadku chorych na koronawirusa rokuje bardzo duże nadzieje. 
– To lek przeciwwirusowy, o działaniu hamującym namnażanie się SARS-CoV-2 w organizmie pacjenta, dzięki Remdesivir pacjent szybciej eliminuje SARS-CoV-2. Nadzieje związane z tym lekiem są duże, a wstępne wyniki badań zachęcające - pokazują, że czas pobytu w szpitalu pacjenta zakażonego uległ skróceniu aż o 30 proc. – powiedział dr Wójtowicz. Na obecnym etapie testów lek jest zarezerwowany wyłącznie dla pacjentów, którzy bardzo ciężko przechodzą chorobę, równocześnie trwają pracę nad udostępnieniem go również innym chorym, niewymagającym podłączenia do respiratora. 

– Normalnie procedura testowania nowego leku trwa kilka lat, teraz może to być znacznie szybciej – powiedział dr Wójtowicz, podkreślając, że jeśli lek pomyślnie przejdzie wszystkie testy, będzie mógł być wdrożony do powszechnego użytku za parę miesięcy. 

Magdalena Kuc 

24 maja 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352900