POWSTAŁ MURAL KURONIA

W piątek wieczorem, na ścianach budynku CXIX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Złotej 58, odsłonięto mural poświęcony Jackowi Kuroniowi. 

W uroczystości brali udział przyjaciele, rodzina oraz członkowie i współpracownicy Komitetu Obrony Robotników. 

- Jacek uosabiał nie tylko prawa człowieka, ale też człowiecze potrzeby i aspiracje. Ten mural z tych powodów powstał. Z potrzeby tworzenia piękna, z potrzeby współdziałania i solidarności, z potrzeby prawdy i odwagi, z potrzeby okazania wdzięczności, z potrzeby sprawczej podmiotowości. Dlatego tutaj jesteśmy. To są właśnie ludzkie potrzeby - powiedział Mariusz Krasucki, wicedyrektor Wolskiego Centrum Kultury. 

Mural składa się z dwóch części. Obie z nich przedstawiają wizerunki Jacka Kuronia z różnych okresów. Na ścianie od strony alei Jana Pawła II widnieje portret Jacka Kuronia z 1981 roku. Z kolei na ścianie od ulicy Złotej możemy zobaczyć go w innej odsłonie, bo z połowy lat 60. Twórcą muralu jest Wilhelm Sasnal, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. Jego pracami mogą poszczycić się tak prestiżowe muzea jak Muzeum of Modern Art i Solomon R. Guggenheim w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven czy Fondation Beyeler w Bazylei. 

Inicjatorem upamiętnienia Jacka Kuronia na ścianach szkoły, której jest patronem jest Wolskie Centrum Kultury. 

Jacek Kuroń był jednym z przywódców opozycji w okresie PRL-u, sygnatariuszem „otwartego listu do Partii”, w którym krytykował działania rządu, za co został aresztowany i skazany na trzy lata więzienia. W 1976 roku, wraz z przyjaciółmi, założył Komitet Obrony Robotników, robotników wyrzucanych z pracy po czerwcowych strajkach. Był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "Solidarności" w 1981 roku. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989 - 1993 dwukrotnie obejmował tekę ministra pracy i polityki socjalnej, w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej. 

Był inicjatorem akcji wydawania najuboższym mieszkańcom Warszawy zup, popularnie nazywanych „kuroniówkami”. 

Magdalena Kuc 

27 czerwca 2020 roku    
Fot. sabi.sabinachyla
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609196