DZIŚ ŚWIĘTO WARSZAWY

Dziś święto naszego miasta. Po raz pierwszy dzień 4 czerwca jest w Warszawie dniem świątecznym. Decyzja o jego ustanowieniu została podjęta przez Radę Warszawy 10 listopada 2019 r. przy poparciu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Decyzją tą, radni Warszawy chcą, aby corocznie stolica czciła datę pierwszych powojennych wolnych wyborów. 

W tym dniu obiekty urzędu miejskiego, a także środki komunikacji będą udekorowane flagami miasta. Jednym z miejsc, w których odbędą się uroczystości dzisiejszego święta będzie kawiarnia „Niespodzianka”, w której w 1989 roku mieścił się Warszawski Komitet Obywatelski „Solidarność”. 

Pomysł na datę tego święta zrodził się nie bez kontrowersji. Nie wszyscy byli zgodni co do słuszności tego wyboru. Przypomnijmy, że począwszy od 1991 roku przez ponad 10 lat za święto Warszawy uznawano dzień 21 kwietnia. Był to dzień przyjęcia w czasach Sejmu Czteroletniego tzw. Ustawy o miastach. Głosiła ona, w pierwszym punkcie: „Miasta wszystkie królewskie w krajach Rzeczypospolitej za wolne uznajemy.” 

Kolejna zmiana od 2003 to ustanowiony Dzień Pamięci Warszawy z datą 1 sierpnia. Z uwagi na to, że ten dzień, jako dzień zadumy, nie powinien być wykorzystywany dla imprez o charakterze rozrywkowym, zdecydowano o ustaleniu świętem Warszawy dnia 4 czerwca.

Franciszek Trynka

4 czerwca 2020 roku
Fot. sabi.sabinachyla
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352962