POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

23 SIERPNIA 1944

Kolejny dzień trwają ciężkie walki o Stare Miasto. Z ruin ratusza obsługa cekaemu zestrzeliwuje niemiecki bombowiec. Po południu Niemcy ruszają do natarcia na wszystkich odcinkach. Atakują szpital Jana Bożego przy Bonifraterskiej, zakłady „Fiata” przy Sapieżyńskiej, kompleks budynków Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Pasaż Simonsa przy ul. Długiej płonie pod ostrzałem. 

Żołnierze batalionu "Ruczaj" zdobywają na ranem gmach małej PAST-y (Piusa XI 19) w Śródmieściu, biorąc do niewoli 112 jeńców. W ręce powstańców wpadają trzy samochody i sporo broni. 

Udało się zająć ten budynek po ciężkich walkach, atakując przez kamienice sąsiadujące z małą Pastą. Dużej grupie Niemców udało się wymknąć, jednakże do pozycji niemieckich w alei Szucha dotarli nieliczni. Większość zginęła lub dostała się do niewoli. W czasie walk nadjechał czołg z odsieczą, który powstańcom udało się jednak spalić. Powstańcy ponieśli również duże straty. 

Tego dnia, o godzinie 4 rano, żołnierze zgrupowania „Krybar” z Powiśla po raz drugi podejmują próbę zdobycia terenu Uniwersytetu Warszawskiego. 

Atak będą wspierać dwa powstańcze pojazdy pancerne: wykonany przez powstańców pojazd pancerny „Kubuś”, oraz zdobyczny, niemiecki transporter opancerzony Sd Kfz 221/1 Ausf. D. zwany „Jaś”. Obydwa wozy wchodziły w skład kompanii Kolumny Motorowej „Wydra” VIII Zgrupowania. 

Pojazdy zaatakują główną bramę Uniwersytetu, jadąc od ulicy Tamka, Krakowskim Przedmieściem. Dodatkowo siły zgrupowania „Krybar” zaatakują teren od strony Oboźnej. 

Działania wspierające będą realizować siły 250 powstańców majora „Woli” atakujące Komendę Główną Policji przy Krakowskim Przedmieściu. 

Atakujące powstańcze pojazdy częściowo zdołały sforsować bramę główną Uniwersytetu. Powstańcy tworzący desant pojazdów zalegli w niemieckim morderczym ogniu od strony gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. W czasie walk ginie jeden z dowódców, plutonowy podchorąży Adam Dewicz „Szary Wilk”. Wobec nadciągającej od strony placu Saskiego niemieckiej odsieczy w postaci dział szturmowych, pojazdom powstańczym udało się wycofać na Krakowskie Przedmieście i za barykadę na Tamce. Inne ataki grupy „Krybar” na Uniwersytet kończą się niepowodzeniem. 

W tym czasie wspierająca główny atak na Uniwersytet, grupa powstańców majora "Woli" zdobywa najpierw kościół Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3, gdzie uwalniają kilkadziesiąt osób, w tym 8 księży. Następnie, przedostając się przejściem pod kościołem atakują i zdobywają sąsiedni budynek Komendy Policji. W trakcie walk ginie 30 Niemców, a kolejnych 80 dostaje się do niewoli. Powstańcy uwalniają także 20 polskich policjantów, przetrzymywanych jako zakładnicy. 

W Śródmieściu Południowym dokonany zostaje nowy podział na odcinki Zachodni, Północny i Wschodni. 

Z powodu intensywnego bombardowania i ostrzału, zostaje przeniesiona z gmachu PKO na Jasnej radiostacja powstańcza „Błyskawica”. Nowa lokalizacja znajduje się w budynku na ul. Moniuszki 10, gdzie mieści się kawiarni „Adria”. 

Tej nocy odbywa się kolejna, trudna operacja dostarczenia drogą lotniczą zaopatrzenia dla walczącej Warszawy. Wśród załóg polskich obecny jest generał brygady Ludomir Rayski, przedwojenny dowódca lotnictwa. Do akcji zgłosił się na ochotnika. 

Na froncie zachodnim armia amerykańska zajmuje Marsylię.

Karol Karasiewicz 

23 sieprnia 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 608799