MATKA SIEROT

Wchodząc na Cmentarz Ewangelicko-Augsburski trudno nie poczuć na plecach spojrzenia kobiety, której popiersie umieszczono w niszy okazałego grobowca rodziny Kazimirusów. Nawet jeśli jesteśmy odporni na kamienne spojrzenie spoczywające na nas, to i tak, wcześniej czy później, ta praca przyciągnie naszą uwagę perfekcją wykonania. Nic dziwnego. Jej autorem jest znakomity rzeźbiarz, działający w Warszawie w latach 1851 – 1899, Bolesław Syrewicz. 

Aby wyjaśnić, kim jest przedstawiona kobieta, zacznijmy od początku. Jan Bogumił Kazimirus, znakomity browarnik, przybył do Warszawy ze Śląska Cieszyńskiego. Przy ulicy Grzybowskiej założył browar, a produkowane piwo szybko znalazło uznanie, ciesząc podniebienia koneserów doskonałym smakiem. Trunek warzony pod czujnym okiem Kazimirusa błyskawicznie stał się synonimem doskonałej jakości. Ożeniony z Zuzanną Florentyną ze Skoblów Jan Bogumił doczekał się ósemki dzieci. 

Gdy znakomity browarnik odszedł z tego świata w roku 1816, firmę przejął syn Wilhelm i prowadził ją przez kolejne trzydzieści osiem lat troskliwie dbając o jakość produkowanego piwa. W roku 1854 sprzedał przedsiębiorstwo potentatowi na rynku napojów chmielowych, Hermanowi Jungowi. Piętnaście lat później jego ciało złożono w rodzinnym grobowcu. 

Losy innego dziecka państwa Kazimirusów, dziewczynki o imieniu Joanna, potoczyły się zupełnie inaczej. Na pierwszą w Królestwie Polskim „businesswoman”, Joannę Lilpop, trzeba było czekać aż do roku 1866, zatem jej znacznie młodsza imienniczka nie miała szansy odegrać roli w prowadzeniu rodzinnej firmy. W takiej sytuacji, w wieku 19 lat, Joanna Kazimirus wychodzi za mąż za znakomitego i cenionego jubilera Stefana Neybaura. Małżeństwo uchodziło za nadzwyczaj szczęśliwe ale, mimo szczerych chęci, związek nie został pobłogosławiony dziećmi. Gdy małżonkowie zrozumieli, że nie mogą liczyć na własne potomstwo, podjęli działalność społeczną koncentrując się na pomocy dla dzieci zaniedbanych i porzuconych. Oboje byli aktywnymi członkami Warszawskiego Towarzysta Dobroczynności. Eugeniusz Szulc cytuje w książce „Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie” fragment artykułu z gazety „Bluszcz”: (…) On był katolikiem, ona protestantką, ale ta różnica wyznań nie utrudniała im szlachetnej cnoty miłosierdzia i dobroczynnej ofiarności. Łączyła ich miłość ludzi. (…). 

Jako, że Stefana zajmowały obowiązki związane z prowadzeniem działalności zawodowej oraz funkcjami publicznymi – w roku 1841 wybrany został na stanowisko sędziego Trybunału Handlowego Guberni Warszawskiej – to Joanna mogła poświęcić więcej czasu na działalność dobroczynną. 

W tym samym roku, gdy mąż został sędzią Trybunału Handlowego, z inicjatywy Joanny, pod skrzydłami Zboru Ewangelicko-Augsburskiego, zostaje powołany Instytut Ubogich Sierot Płci Obojga urządzony i utrzymywany ze środków państwa Neybaurów. 

Staraniem Joanny zostaje odnowiona kaplica w siedzibie Towarzystwa Dobroczynności na Krakowskim Przedmieściu a fundusze przez nią przekazane pozwalają rozwijać, między innymi, działalność przytułku sierot przy ulicy Czerniakowskiej czy Zakładu Nauki Szycia dla ubogich dziewcząt przy ulicy Freta. W roku 1858 małżonkowie zapisują własną kamienicę, stojąca na rogu Szpitalnej i placu Wareckiego, na rzecz Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, Szpitala Ewangelickiego i Instytutu Moralnie Zaniedbanych Dzieci. 

Po śmierci małżonka, zmarłego w roku 1864, Joanna działała jeszcze intensywniej na niwie dobroczynności za co Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności obdarza ją tytułami, najpierw Protektorki Ubogich a później zaszczytnym, nadanym za życia – Matki Sierot. W pierwszej połowie roku 1885 w prasie Warszawskiej ukazują się liczne artykuły poświęcone Joannie Neybaur a przypominające o czterdziestej piątej rocznicy jej działalności charytatywnej. Rok 1885 jest jednak ostatnim w życiu Matki Sierot. Umiera 1 lipca 1885 roku. W jej testamencie znalazły się liczne zapisy na rzecz warszawskich instytucji dobroczynnych oraz prośba o cichy pogrzeb. Ciało wystawiono na skromnym katafalku w mieszkaniu Joanny przy ulicy Senatorskiej ale w ostatniej drodze towarzyszyły jej tłumy tych, którzy zawdzięczali jej pomoc. 

Ze względu na różnicę wyznań małżonkowie nie leżą obok siebie – Stefan spoczął w grobie rodzinnym na Starych Powązkach zaś Joanna obok rodziców i brata na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. To właśnie Joanna Neybaur spogląda na wchodzących na Cmentarz Ewangelicko-Augsburski, niemo pytając „A ty co dzisiaj zrobiłeś dobrego?”. 

O ile podczas zwiedzania nekropolii przy Młynarskiej trudno pominąć popiersie Matki Sierot o tyle grób jej męża na Starych Powązkach znacznie mniej rzuca się w oczy. 

I na zakończenie warto wspomnieć, że potrzeba dobroczynności u Joanny została wyniesiona z domu. Na stronie „Kim oni byli” znalazłem taki cytat: (…) Żona Jana Bogumiła Kazimirusa – Florentyna Zuzanna z Skoblów zmarła dopiero w 1851 roku. W notatce Kurierze Warszawskim nr 40 Czytamy o pogrzebie na cmentarzu ewangelickim: „…W. Otto, Pastor, wymownie skreślił cnoty zmarłej, jako Matki i Chrześcijanki. Bo rzeczywiście ś.p. Florentyna Kazimirus, zostawszy w r. 1816 Wdową i Matką 8 dzieci, w skromnym swym zakresie, poświęciła lat 34, pracy, trudów i prawdziwego oddania się, jedynie dla dobra swych Dzieci i dla pomocy biednych. …” 

Zatem zapraszam do spacerów i działalności dobroczynnej.

Arkadiusz Żołnierczyk

15 maja 2020 roku
Fot. Arkadiusz Żołnierczyk
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609207